Archiwum 2013

 

Miło nam poinformować o ukazaniu się pierwszej płyty z Chorałem sarmackim: Missa Rorate i Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest już do nabycia w naszym małym >>>sklepiku.

 

 

 

Firma fonograficzna "DUX" nagrała nasz koncert "Castrum doloris - staropolskie ceremonie pogrzebowe", który odbył się w kościele św. Bartłomieja we Wrocławiu. Teraz chcemy rozpocząć proces produkcji płyty. Potrzebujemy na ten cel wkładu własnego w wysokości ok. 20 000 zł. Wszystkich miłośników Polski sarmackiej prosimy o wsparcie finansowe. Wpłat można dokonywać za pośrednictwem strony www.wspieramkulture.pl >>>

Nieanonimowi donatorzy otrzymają prenenty! 

 

 

Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis” seredecznie zaprasza na kolejne koncerty z cyklu „Chorał sarmacki”. Tym razem zaprezentujemy koncert pt. „Castrum  doloris – staropolskie ceremonie pogrzebowe”. W programie znajdą się m.in. XVII-wieczne perły polskiej muzyki funeralnej: Psalm „De profundis” Macieja Wronowicza i Missa Requiem Damiana Stachowicza, anonimowe canzony pogrzebowe grane na niezwykłych instrumentach, np. na kozłach polskich oraz jednogłosowy chorał z Ksiąg Piotrkowskich z XVII w. Po stu latach odbędzie się premierowa prezentacja niezwykłej trzygłosowej formy responsorialnej „Libera kielcense”.

Wystąpią:

Bornus Consort, Zespół Wokalny Tempus, Zespół Instrumentów Barokowych, Schola Gregoriana Silesiensis, Chór Sarmacki im. G.G.Gorczyckiego.

Kierownictwo muzyczne – Robert Pożarski.

 

Koncerty odbęda się:

- w niedzielę 10 listopada 2013 r. o godz. 17:30 w kościele św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu – wstęp wolny,

- we wtorek 12 listopada 2013 r. o godz. 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie – bilety na stronie >>>www.sklep.polskieradio.pl.

 

 

Projekt objął honorowym patronatem Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski.

 

Sponsorem projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerami projektu są:

 

- Program Drugi Polskiego Radia SA – patron medialny i współorganizator warszawskiego koncertu,

- Wrocławskie Radio Rodzina – patron medialny we Wrocławiu i na Dolnym Ślasku,

- Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu,

- Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu

- Parafia Najśw. Zbawiciela w Warszawie,

- Parafia Katedralna św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

 Mamy zaszczyt zaprosić na kolejny koncert z cyklu Chorał Sarmacki. Tym razem na zaproszenie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego w Farze Wniebowzięcia NMP w Chełmnie wykonane zostaną Missa Rorate i Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Koncert rozpocznie się w niedzielę 22 września br. o godz. 19:00. Szczegóły tutaj>>>

Do posłuchania rozmowa o koncercie w Radiu PiK>>>

Serdecznie zapraszamy na koncerty Scholi Gregoriana Silesiensis, które odbędą się na zamówienie festiwalu Gaude Mater Polonia. W niedzielę 8 września 2013 roku zaśpiewamy w Kielczy, zaś w sobote 14 września 2013 przy grobie Wincentego z Kielczy w dominikańskim Kościele św. Trójcy w Krakowie. W programie znajdą się utwory z Oficjum rymowanego o św. Stanisławie Dies adest celebris Wincentego z Kielczy oraz wczesna polifonia średniowieczna z polskich źródeł rękopiśmiennych. Szczegóły koncertów tutaj>>>

Zapraszamy na  Wigilię Narodzenia św. Jana Chrzciciela, która odbędzie się w najbliższą niedzielę 23 czerwca 2013 r. Rozpoczynamy ok. godz. 20:00 I Nieszporami w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu, następnie przejdziemy do Mauzoleum Piastów Śląskich przy pl. Biskupa Nankiera, gdzie odśpiewamy Nokturn i uroczyste Te Deum.

Celebracja jest częścią tegorocznej Nocy Kościołów>>>.

 

Ruszają warsztaty Chorał sarmacki - Castrum doloris

 

Pierwsze spotkania odbędą się:

W Warszawie w Piątek 7 czerwca, godz. 18:00, Podziemie Kamedulskie na Bielanach.

We Wrocławiu w Sobotę 8 czerwca, godz. 11:00, siedziba Stowarzyszenia, pl. Biskupa Nankiera 17.

Przed wakacjami odbędzie się jeszcze jedno spotkanie (zarówno w Warszawie, jak i we Wrocławiu), najprawdopodobniej w ostatnim tygodniu czerwca. Następne spotkania będą odbywały się w cyklu dwutygodniowym lub częściej we wrześniu i październiku br.

Celem warsztatów jest przygotowanie koncertu Castrum doloris – sarmackie zwyczaje pogrzebowe, które odbędą się najprawdopodobniej w pierwszym tygodniu listopada br. Najpierw we Wrocławiu, następnie w Warszawie. Program koncertowy będzie zawierał muzykę pogrzebową według XVII-wiecznych ksiąg piotrkowskich oraz wielogłosowe polskie antyfony i responsoria żałobne.

Warunkiem udziału w zajęciach jest wpłata kwoty 75 zł tytułem „uczestnictwa w warsztatach Castrum doloris” na konto Stowarzyszenia: BZ WBK nr 63 1090 2398 0000 0001 0209 3276. W ramach tej opłaty dostarczona zostanie partytura muzyczna oraz inne materiały merytoryczne.

Zgłoszenia i zapytania prosimy wysyłać na adres: schola@ssgs.pl

 

Projekt Chorał sarmacki - Castrum doloris 

jest współfinansowany 

przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Partnerem instytucjonalnym projektu jest Kolegium Europy Wschodniej 

im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu

 Serdecznie zapraszamy na koncert Radość Franciszka idzie z mocy Benedyktabenedyktyńskie i franciszkańskie śpiewy na Oktawę Zielonych Świąt. Koncert w ramach Wieczorów Tumskich 2013 odbędzie się w niedzielę 26 maja 2013 r. o godz. 19:00 w Kościele NMP na Piasku we Wrocławiu. Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewa antyfony, responsoria, laudy i pieśni związane z Zesłaniem Ducha Świętego oraz postaciami Św. Franciszka i św. Benedykta z Nursji.

Tutaj znajdują się szczegóły wydarzenia>>>

Szkoła Śpiewania Chorału zaprasza na Liturgię Wielkiego Tygodnia w Kościele Pokamedulskim na warszawskich Bielanach: Wielki Czwartek i Wielki Piątek o godz. 18:00, Wigilia Paschalna o godz. 20:00. W Wielki Czwartek i Wielki Piątek po liturgiach będziemy śpiewali tradycyjne polskie pieśni pasyjne, a po nich ok. godz. 21:00 odprawimy Ciemne Jutrznie.

 

Schola Cantorum Sancti Ioseph zaprasza na Wielki Tydzień we Wrocławiu u NMP na Piasku!
We Wrocławiu w kościele NMP na Piasku już po raz czwarty Schola Cantorum Sancti Ioseph 
będzie prowadzić śpiewy w Wielkim Tygodniu w czasie liturgii w
Nadzwyczajnej Formie Rytu 
Rzymskiego
.
W śpiew można się oczywiście włączać na ile ktoś będzie w stanie, szczególnie zapraszamy na 
Ciemne Jutrznie gdzie włączenie się w śpiew (zwłaszcza psalmów) jest pożądane! Do ciemnych 
jutrzni mamy przygotowane łacińsko-polskie Kancjonały!

A oto rozkład wydarzeń:

Niedziela Palmowa - Msza ze święceniem palm i procesją, godz. 18:00;

Wielki Poniedziałek - Msza Św. godz. 19:15;
Wielki Wtorek - Msza Św. (z pasją wg Św. Marka) - godz. 19:15;
Wielka Środa - Msza Św. (z pasją wg Św. Łukasza) - godz. 19:15;

Wielki Czwartek:
-
Ciemna Jutrznia, godz. 6:30 (czas trwania ok. 2,5 h),
- [w sąsiedniej
Katedrze Msza Krzyżma, godz. 9:00, śpiewa chór Pueri Cantores 
Wratislavienses z dwoma juniorami SCSI
],
-
Msza Św. Wielkiego Czwartku, godz. 20:00;

Wielki Piątek:
-
Ciemna Jutrznia, godz. 6:30 (czas trwania ok. 2,5 h),
-
Liturgia Wielkiego Piątku, godz. 20:30;

Wielka Sobota:
-
Ciemna Jutrznia, godz. 6:30 (czas trwania ok. 2,5 h),
-
Liturgia Wigilii Paschalnej, godz. 21:00.

 

Już niebawem rozpoczynamy realizację drugiej edycji projektu Chorał sarmacki.

W roku 2013 tematem warsztatów będą sarmackie zwyczaje pogrzebowe, w tym zapomniany już obrzęd Castrum doloris oraz Conductus funebris Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. 

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w warsztatach chorału piotrkowskiego, próbach chóru czterogłosowego oraz wykładach. Plan zajęć opublikowany zostanie wkrótce.

Informujemy także, że w tym roku ukaże się pierwsza płyta Chorał sarmacki z nagraniami ubiegłorocznych koncertów Missa Rorate i Completorium.

Archiwum wydarzeń:

-rok 2012

-rok 2011

-rok 2010

-rok 2009

-rok 2008

-rok 2007

-rok 2006

-rok 2005
-
rok 2004
-
rok 2003
-
rok 2002