Archiwum 2012

 

Tutaj można posłuchać rozmowy o Chorale Sarmackim, która wyemitowana została na antenie bydgoskiego Radia PiK:

 

 

Miło nam zaprosić na koncert Chorał sarmacki, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy 14 grudnia 2012 r. 

Szczegóły koncertu tutaj >>>

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy na finałowe koncerty projektu Chorał sarmacki, które odbędą się:

W piatek 28 września o godz. 19:00 w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu.

W niedzielę 30 września o godz. 19:00 w Sali Koncertowej PR im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

 

W programie koncertu znajdą się sakralne utwory Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego

Missa Rorate, Completorium i Salve Regina.

Uzupełnieniem muzyki wielogłosowej, tak by dzieła miały pełny kształt liturgiczny, będą śpiewy chorałowe z Ksiąg Piotrkowskich z XVII w.

 

Wykonawcami koncertu będą:

Soliści z zespołu Bornus Consort: Kira Boreczko, Mirosław Borczyński, Marcin

Bornus-Szczyciński, Robert Lawaty, Robert Pożarski - kantor, Stanisław

Szczyciński.

Zespół wokalny Tempus w składzie: Magdalena Gruziel, Agnieszka Drążczyk,

Andrzej Borzym jr - szef zespołu, Leszek Kubiak.

Chór Sarmacki im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego.

Zespół instrumentów dawnych pod kierunkiem Zbigniewa Pilcha.

 

We Wrocławiu wstęp wolny.

W Warszawie bilety można kupić na stronie Polskiego Radia SA >>> 

 

 

Koncerty w ramach projektu Chorał sarmacki są finansowane przez Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra" 

 

 

 

 

 

Koncert w Warszawie jest współorganizowany przez 

Program Drugi Polskiego Radia SA

 

 

 

 

oraz współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca 

w ramach programu "Nowe interpretacje".

 

Pragniemy złożyć gorące podziękowania:

Proboszczowi Kościoła Pokamedulskiego w Warszawie ks. Wojciechowi Drozdowiczowi za udostępnienie pomieszczeń na próby.

Proboszczowi Kościoła Uniwersyteckiego we Wrocławiu ks. dr hab. Andrzejowi Małachowskiemu za udostępnienie kościoła na próby i koncert.

 

 

Wznawiamy prace nad Chorałem sarmackim!

W dniach 7-8 września 2012 roku odbędzie się kolejna sesja projektu.

W piątek 7 września o godz. 18:00 w Sali Konferencyjnej przy pl. Biskupa Nankiera 17 rozpocznie się spotkanie z ks. dr Piotrem Paćkowskim z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego >>> Spotkanie poświęcone będzie historii i zawartości Ksiąg Piotrkowskich. Ks. Piotr Paćkowski wygłosi wykład, a następnie poprowadzi panel dyskusyjny.

W sobotę 8 września od godz. 10:00 do godz. 15:00 będziemy składali w całość muzykę, którą czytaliśmy i ćwiczyliśmy w ciągu sesji przedwakacyjnych.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych "polskim" chorałem gregoriańskim.

Na spotkanie z ks. Piotrem Paćkowskim wstęp wolny!

 

 

 

W niedzielę 4 lipca 2012 roku zaśpiewaliśmy Missa Pretiosissimi Sanguinis DNJC w rycie dominikańskim. Celebransem był o. Łukasz Miśko OP, pracujący obecnie w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość odbyła się w kościele św. Idziego w Krakowie dzięki tamtejszej inicjatywie Coetus fidelium i Dominice Krupińskiej z naszego stowarzyszenia.

 

Tutaj przeczytać można relację z wydarzenia >>>

 

 

 

W sobotę 23 czerwca 2012 r. po raz dwunasty Schola Gregoriana Silesiensis celebrowała wigilię i noc czuwania na uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Liturgię w starym rycie dominikańskim złożoną z I Nieszporów, Matutinum i Laudesów poprowadził ks. Sergiusz Orzeszko IBP. Śpiewy łacińskie wykonaliśmy wg Prototypu liturgii dominikańskiej z XIII w. Celebraca rozpoczęła się o godz. 20:00 w kościele Ojców Bonifratrów przy ul. Traugutta we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zawiadamiamy, że planowany na najbliższą sobotę wykład ks. dr Piotra Paćkowskiego zostanie przeniesiony na wrzesień. Sesja w dniach 22-23 czerwca odbędzie się w planowanym terminie. Przepraszamy za zmianę spowodowaną zdarzeniem losowym.

 

Zapraszamy na kolejną sesję projektu Chorał sarmacki we Wrocławiu. Zaczynamy, jak zawsze, o 18:00 w piątek 22 czerwca 2012 r. w naszej siedzibie przy pl. Biskupa Nankiera 17 we Wrocławiu.

W sobotę 23 czerwca o godz. 10:00 wykład o księgach piotrkowskich da ks. dr Piotr Paćkowski z Instytutu Muzykologii KUL.

Będzie okazja do poznania historii tych kancjonałów, ich zawartości muzycznej oraz do dyskusji nad możliwością stosowania ich w dzisiejszej liturgii.

Na wykład wstęp wolny!

 

W cyklu Chorał Sarmacki zapraszamy na spotkanie z Marcinem Bornus-Szczycińskim >>> , który poprowadzi seminarium pod tytułem Grzegorz Gerwazy Gorczycki i inni kompozytorzy barokowej muzyki sakralnej w Polsce 

Spotkanie rozpocznie się w najbliższą sobotę, 2 czerwca 2012 roku o godz. 10:00 w Sali Konferencyjnej przy pl. Biskpua Nankiera 17 we Wrocławiu. 

Serdecznie zapraszamy!

 

 Chorał sarmacki

Nabór kandydatów do udziału w warsztatach śpiewaczych 


Wkrótce rozpocznie się cykl warsztatów śpiewaczych. Sesje zajęć będą odbywały się w maju, czerwcu i wrześniu równolegle we Wrocławiu i w Warszawie. Grupy w tych miastach pracują niezależnie

W ramach zajęć odbywać się będzie nauka śpiewu chorału według ksiąg piotrkowskich z XVII w. oraz muzyki polifonicznej jednego z największych polskich kompozytorów barokowych - Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Przygotujemy m.in. Missa Rorate i Completorium, które zaprezentowane zostaną publicznie podczas koncertów: 28 września 2012 r. we Wrocławiu i 30 września 2012 roku w Sali Koncertowej Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. W koncertach oprócz uczestników warsztatów wezmą udział najznakomitsi instrumentaliści i śpiewacy muzyki dawnej. Zajęcia prowadzone będą przez śpiewaków i dyrygentów pod kierunkiem kantora Kościoła Pokamedulskiego na warszawskich Bielanach - Roberta Pożarskiego.
Podczas zajęć warsztatowych będzie okazja do zapoznania się z historią chorału piotrkowskiego i barokowej muzyki sakralnej podczas seminariów prowadzonych pod kierunkiem
ks. dr Piotra Paćkowskiego (Instytut Muzykologii KUL) i Marcina Bornus-Szczycińskiego (kantor Świątyni Opatrzności Bożej, załozyciel i wieloletni dyrektor festiwalu "Pieśń naszych korzeni").

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu prosimy o
zgłaszanie się na warsztaty:
-
e-mailowo na adres schola@ssgs.pl,
-
telefonicznie pod numerem 512 357 342,
Termin zgłoszeń upływa 18 maja dla grupy wrocławskiej, a 25 maja dla grupy warszawskiej.

Prosimy o krótki opis własnych doświadczeń śpiewaczych oraz o deklarację, w jakim zespole chcemy wziąć udział: w scholi gregoriańskiej (jednogłosowej), w chórze czterogłosowym (w jakim głosie: sopran, alt, tenor, bas), czy w obu zespołach równolegle. Koszt we wszystkich przypadkach jest taki sam. Oczekujemy udziału osób mających już pewne doświadczenia śpiewacze (udział w chórach amatorskich, scholach kościelnych). Przyda się podstawowa znajomość nut.

Koszt udziału w
całym projekcie wynosi 200 zł lub 50 zł za pojedynczą sesję warsztatową. Organizator nie zapewnia noclegów ani wyżywienia. Wpłat należy dokonywać na konto Stowarzyszenia: Bank Zachodni WBK 63 1090 2398 0000 0001 0209 3276 z dopiskiem "Chorał sarmacki"

Terminarz zajęć:

18 maja 2012, godz. 18:00 - inauguracja cyklu we Wrocławiu, pl. Biskupa Nankiera 17; drugi dzień warsztatowy - 19 maja 2012 r. godz. 10:00-17:00 z przerwą na obiad.

25 maja 2012, godz. 18:00 - inauguracja cyklu w Warszawie, ul. Dewajtis 5 (Liceum im. ks. R. Archutowskiego na przeciwko Kościoła Pokamedulskiego na Bielanach); drugi dzień warsztatowy - 26 maja 2012 r. godz. 10:00-17:00 z przerwą na obiad. Plan zajęć obowiązuje dla wszystkich sesji wrocławskich i warszawskich.

Sesje we Wrocławiu:

1-2 czerwca 2012 r.,
22-23 czerwca 2012 r.,
14-15 września 2012 r.,
27-28 września 2012 r. - próby i pierwszy koncert.


Sesje w Warszawie:

15-16 czerwca 2012 r.,
29-30 czerwca 2012 r.,
7-8 września 2012 r.,
29-30 września 2012 r. - próby i koncert finałowy.


Liczba miejsc warsztatowych jest ograniczona. Z uwagi na cykliczność wydarzeń preferowane będą zgłoszenia osób deklarujących udział w całym projekcie.


Projekt jest współfinansowany przez: 

Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm jutra"  

 

 

oraz Instytut Muzyki i Tańca  

w ramach programu "Nowe interpretacje"

Partnerami projektu są: 

 

Polskie Radio SA Program Drugi, 

 

 

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu.

 

Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 

 

 

* * *

 

 

Miło nam poinformować, że w maju startuje nasz nowy projekt "Chorał sarmacki". Tematem pracy będzie opracowany wg wskazań Synodów Piotrkowskich specjalnie dla diecezji polskich w XVII wieku tzw. chorał piotrkowski. 

 

Pierwszym z wydarzeń realizowanych w tym cyklu będzie Wigilia Zesłania Ducha Świętego. Zakończeniem cyklu będą dwa koncerty utworów sakralnych Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego uzupełnionych chorałem piotrkowskim. 

Szczegóły wkrótce!

 

 

 

Konsorcjum Kantorów Kościoła Katolickiego, czyli zespół złożony ze śpiewaków Schola Gregoriana Silesiensis - Piotra Krysińskiego i Adama Poznańskiego, Scholi Śpiewu Tradycyjnego - Marcina Szarguta, kantora Świątyni Opatrzności Bożej - Marcina Bornus-Szczycińskiego i kantora Kościoła Pokamedulskiego na warszawskich Bielanach - Roberta Pożarskiego wspólnie z konsortem puzonowym Trombastic pod kierunkiem Piotra Wawreniuka  poprowadziła śpiewy podczas mszy w Poniedziałek Oktawy Wielkanocnej w kościele bł E. Detkensa w Lesie Bielańskim o godz. 11:00. Po mszy odbył się koncert obu zespołów. Była  to uroczysta inauguracja festiwalu Wszystkie Mazurki Świata 2012.

Szczególy tutaj >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie naszego Stowarzyszenia poprowadzili śpiewy podczas liturgii Wielkiego Tygodnia:

 

Schola Cantorum Sancti Ioseph >>> pod kierunkiem Konrada Zagajewskiego wzięła udział w liturgiach w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Kościele NMP na Piasku we Wrocławiu:

Niedziela Palmowa, godz. 9:00 - msza śpiewana bez procesji i Pasji, godz. 18:00 - msza śpiewana z procesją i Pasją po polsku
Wielki Poniedziałek, godz. 19:15 - msza śpiewana 
Wielki Wtorek, godz. 19:15 - msza śpiewana, z łacińską Pasją (Św. Marek)
Wielka Środa, godz. 19:15 - msza śpiewana, z łacińska Pasją (Św. Łukasz)
Wielki Czwartek, godz. 6:30 - Ciemna Jutrznia, godz. 20:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej
Wielki Piątek, godz. 6:30 - Ciemna Jutrznia, godz. 18:30 - Liturgia Męki Pańskiej (Pasja wg św. Jana, w języku polskim)
Wielka Sobota, godz. 6:30 - Ciemna Jutrznia, godz. 21:00 - Wigilia Paschalna

 

Kantorzy Schola Gregoriana Silesiensis pod kierunkiem Marka Czapińskiego zaśpiewali w Kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej we Wrocławiu

Pasję wg św. Marka w Niedzielę Palmową podczas mszy o godz. 10:30

Pasję wg św. Jana i Improperia podczas Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek o godz. 18:30.

 

Szkoła Śpiewania Chorału >>> pod kierunkiem Roberta Pożarskiego poprowadziła śpiewy Wielkiego Tygodnia w Kościele Pokamedulskim na warszawskich Bielanach:

Wielka Środa, godz. 20:00 - Ciemna Jutrznia,

Wielki Czwartek, godz. 18:00 - Msza Wieczerzy Pańskiej, godz. 19:30 - pieśni pasyjne w Ciemnicy, godz. 21:00 - Ciemna Jutrznia,

Wielki Piątek, godz. 18:00 - Liturgia Męki Pańskiej z Pasją wg św. Jana i Improperiami, godz. 19:30 - pieśni pasyjne przy Grobie Pańskim, godz. 21:00 - Ciemna Jutrznia,

Wielka Sobota, godz. 20:00 - Msza Wigilii Paschalnej i Rezurekcja.

 

Dziękujemy za wspólne śpiewanie!

 

 

 

 

 

Schola Gregoriana Silesiensis zaśpiewała podczas rozdania nagród Ambasadora Nowej Europy. Wykonaliśmy m.in. fragmenty Kantaty "Eia, Wolboriensis civitas" Macieja Kazińskiego.

Uroczystość odbyła się 8 marca 2012 r. o godz. 19:00 w Kamienicy pod Złotym Słońcem, Rynek 6 we Wrocławiu.

Organizatorem było Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego >>>.

 

 

 

 

 

 

 

Jak co roku zapraszamy na wspólne śpiewanie z okazji święta Cyryla i Metodego Apostołów Słowian. Tym razem we wtorek 14 lutego o godz. 19:30 odprawimy  Nieszpory o świętych Cyrylu i Metodym w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Borowskiej 174 we Wrocławiu

Nieszpory w przedsoborowym rycie dominikańskim zaśpiewamy po łacinie, grecku, polsku i w języku starocerkiewnosłowiańskim.

 

Po Nieszporach zespół Zdrowie Pięknych Pań zaprasza na potańcówkę do kawiarni Zielona Wróżka przy ul. Rzeźniczej.

 

Zapraszamy do wspólnego świętowania!

 

 

W 2012 roku nasze Stowarzyszenie obchodzi dziesięciolecie swego istnienia. W związku z tym planujemy rozszerzenie zasięgu działalności statutowej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym zależy na popularyzacji wiedzy na temat chorału, muzyki tradycyjnej i liturgii do wstąpienia w szeregi naszych członków. 

Tutaj znajduje się statut >>>     a tutaj deklaracja członkowska >>> . 

Wypełnioną deklarację należy odesłać na adres Stowarzyszenia lub przekazać osobiście któremukolwiek z członków Zarządu Stowarzyszenia. 

W każdy poniedziałek o godz. 18.30 zapraszamy do wspólnego śpiewania tradycyjnych pieśni w zakrystii Kościoła Uniwersyteckiego we Wrocławiu

Tu znajdują się teksty pieśni:

 

 

 

 

Szkoła Suki Biłgorajskiej gościnnie we Wrocławiu!!!

 

Zbigniew Butryn, Marta i Krzysztof Butrynowie

 

czytaj o Szkole>>>

 

Sobota 21 stycznia 2012, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu, ul. Traugutta 111/113:


14.00 – 15.00 warsztaty robienia instrumentów ludowych – teoria i praktyka
15.00 – 17.00 warsztaty gry na suce, basach i bębenku, 
Liczba miejsc na warsztatach ograniczona! 

zapisy: schola@ssgs.pl, tel. 502 236 146


18.00 – 21.00 Koncert kolędowy w wykonaniu rodziny Butrynów, 
zabawa taneczna i wspólne muzykowanie - wstęp wolny
.

 

 

 

9 stycznia 2012 roku odbyło się nadzwyczajne Walne Zebranie Stowarzyszenia "Schola Gregoriana Silesiensis"

Zmieniliśmy zapisy Statutu aktualizując je zgodnie z Ustawą o prowadzeniu działalności pożytku publicznego i wolontariacie wraz z najnowszymi zmianami. Przyjęliśmy w poczet członków Stowarzyszenia siedem osób działających w warszawskiej Szkole Śpiewania Chorału i otworzyliśmy statutową możliwość utworzenia oddziału w Warszawie, a także nowych oddziałów w innych miastach Rzeczpospolitej Polskiej. Podjęliśmy uchwałę o możliwości przekazywania 1% podatku PIT na działalność statutową Stowarzyszenia.

Tutaj można pobrać protokół z Walnego Zebrania >>>

 

 

 

 

 

Od 1 stycznia 2012 Parafia Najśw. Imienia Jezus w Kościele Uniwersyteckim we Wrocławiu ma nowego Proboszcza. 

Jest nim ks. Andrzej Małachowski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Archiwum wydarzeń:

-rok 2011

-rok 2010

-rok 2009

-rok 2008

-rok 2007

-rok 2006

-rok 2005
-
rok 2004
-
rok 2003
-
rok 2002