Robert Pożarski 1965 - 2021

27.IV.2024 - Oficjum o św Augustynie

Oficjum o św Augustynie z ksiąg liturgicznych sióstr norbertanek, to XIII w. materiał pochodzący ze zbiorów ksiąg sióstr norbertanek w Imbramowicach pod Krakowem. Materiał ten poza murami klasztoru nie był słyszany od wieków.

A teraz...w 2024 adeptki chorału gregoriańskiego, zgłębiające muzykę dawną, w tym śpiew monastyczny, dotarły do ksiąg liturgicznych i po zapoznaniu się ze zgromadzonymi zasobami zakonnymi, poddały analizie odnalezione zbiory. Wykonana praca zaowocowała prezentacją opracowanego materiału podczas koncertu na Festiwalu Muzyki Dawnej w Jarosławiu(2023 r). Zaprezentowany materiał z antyfonarza z Imbramowic został spięty w całość wyznaczoną przez I nieszpory (5 antyfon psalmowych i antyfona do Magnificat)), Matutinum z Invitatorium, I nokturn(3 antyfony i 3 responsoria), II nokturn (3 antyfony i 3 responsoria), III nokturn(3 antyfony i 3 responsoria, Laudesy ( 5 antyfon psalmowych i Antyfona przed Kantykiem Zachariasza), II nieszpory z antyfoną do Magnificat i wybrane 3 antyfony na uroczystość przeniesienia relikwii świętego Augustyna. Celowo w prezentowanym materiale pominięte zostały psalmy.Koncert dał okazję do przedstawienia zwartej historii św Augustyna opowiedzianej w Antyfonach i responsoriach. Wszystkie bowiem teksty układają się w całość jego życia.

Pawia, a dokładniej Basilica San Pietro in Ciel d`Oro, to miejsce, gdzie ciało Św Augustyna spoczywa. Od lutego 2023 do lutego 2024 ojcowie Augustianie celebrowali wydarzenia upamiętniające przeniesienie do Pawii relikwii św. Augustyna. Zostały one zabrane przez biskupów uciekających przed Wandalami z Afryki na Sardynię. Tam wpadły w ręce muzułmanów, od których za dużą sumę wykupił je król Longobardów Flawiusz Liutprand. W 724 r. sprowadził je do Pawii, stolicy swego królestwa, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego. I tam właśnie, 27 kwietnia o godz.21 połączone Schole-Nativitatis i Mulierum Silesiensis, wyśpiewają Oficjum ponownie. Zaś 24 kwietnia o godz 11 w basilice będzie sprawowana msza święta, na której oprawę muzyczną zapewnią obie schole. Po mszy zaś zaprezentowane zostaną fragmenty oficjum. Serdecznie zapraszamy!

25.VIII.2023 - Kolejny koncert Pieśni nad Pieśniami

W tym roku po raz kolejny można będzie nas usłyszeć na Festiwalu Muzyki Dawnej “Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu. W piątek 25 sierpnia o godz. 20:00 w jarosławskiej Cerkwi Przemienienia Pańskiego wykonamy wraz z Pawłem Szczycińskim oratorium Roberta Pożarskiego “Pieśń nad pieśniami”. Serdecznie zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

10.VI.2023 - Pieśń nad Pieśniami - opr. Robert Pożarski

Oratorium "Pieśń nad pieśniami" to utwór skomponowany przez Roberta Pożarskiego do starotestamentowych tekstów w tłumaczeniu Romana Brandstaettera, z licznymi odniesieniami m.in. do chorału gregoriańskiego i muzyki bizantyjskiej.

Przygotowanie i premierowe wykonanie Oratorium to największa i najważniejsza inicjatywa naszego Stowarzyszenia na rok 2023. Po niemal półrocznych przygotowaniach pod muzycznym kierownictwem Marcina Bornusa- Szczycińskiego wykonaliśmy premierowo dzieło naszego mistrza i nauczyciela we wrocławskiej Kolegiacie Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim w sobotę 10 czerwca br. Obszerną i wymagającą partię solową Oblubieńca poruszająco zaśpiewał Paweł Szczyciński, śpiewak związany na co dzień z Zespołem Muzyki Dawnej Jerycho.

Rolę Oblubienicy rozpisaną na chór żeński wykonała Schola Mulierum Silesiensis, a partie komentującego chóru męskiego - Schola Gregoriana Silesiensis. Dzięki wspópracy z Wolfgangiem i Małgorzatą Niklausami ze Scholi Węgajty oraz Jackiem Hałasem wzbogaciliśmy prezentację o elementy inscenizacyjne.

Honorowymi gośćmi premiery były żona i siostra Roberta Pożarskiego - Beata Ceglińska-Pożarska i Tatiana Pożarska . Oratorium wykonały zespoły Stowarzyszenia w składzie:

Schola Mulierum Silesiensis: Aleksandra Karbowniczek, Dominika Krupińska, Paulina Kukiz, Marta Kurian-Herma, Natalia Niedźwiecka-Iwańczak, Hanna Pasierska, Wiktoryna Puzanowska, Katarzyna Zedel

Schola Gregoriana Silesiensis: Tomasz Dajczak, Piotr Górka, Michał Krzywka, Piotr Krysiński, Krzysztof Ochnik, Adam Skobliński, Marcin Szargut, Lech Templin, Konrad Zagajewski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego, w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca